ZINOBEST 30 mg FORT Şurup

Endikasyon Bilgisi :

ZINOBEST 30 mg FORT Şurup, içinde çinko sülfat adlı aktif maddeyi ihtiva eden bir çinko ilacıdır. Çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek; aynı zamanda 6 aylıktan büyük bebekler, büyüme çağındaki çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesinin korunması için uygulanmaktadır.

 

ZINOBEST 30 mg FORT Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.
 3. Hormonların dengelenmesi, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinde denge sağlanması, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen oranda alınmalıdır.
 4. Her gün düzenli olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Vücutta çinko seviyesinin az olması veya fazla oranda çinko alınması, sağlığınızın bozulmasına neden olmaktadır.
 5. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 6. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 7. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebekler, çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 8. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 9. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 10. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 11. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı ZINOBEST Fort sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 12. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, tetrasiklinler, penisilaminler, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINOBEST Fort ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 13. ZINOBEST Fort uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 14. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 15. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.

 

ZINOBEST 30 mg FORT Şurup’un kullanım Şekli:

 1. ZINOBEST Fort kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 2. ZINOBEST Fort  günlük doz olarak : 6 ila 12 ay arası bebeklere 0,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 1 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 1,5 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 2,5 ml (yarım kaşık); 14 ila 18 yaş aralığındakilere 3 ml ; erişkinlere 5 ml (bir kaşık) şeklinde günde 1 defa verilmesi tavsiye edilir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya ölçümlü kaşıkla alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız. Yemek öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ZINOBEST Fort ilacı içtikten sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda çeşitli gastrointestinal şikayetler ortaya çıkabilir. İlacın kullanımına ara verilince bu yan etkiler kaybolur.
 3. ZINOBEST Fort, aç karnına alındığında mide bulantısı, kusma, gastrik irritasyon, gastrit ve diare gözlenebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat’tır.
İlaç Marka İsmi: ZINOBEST 30 mg FORT Şurup

ZINOBEST 30 mg FORT Şurup Kullanma Talimatı


ZINOBEST 30 mg FORT Şurup Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*