ZINVITAL 66 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Çinko’dur. ZINVITAL 15 mg Şurup, vücut sağlığı için önemli minerallerden biri olan çinko içeren bir şuruptur. çinko yetersizliği olan  hastalarda çinko düzeyinin yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Çinko yetersizliği vücuttaki çinkonun depolanamaması sonucu oluşur ve buna bağlı olarak insan metabolizmasını olumsuz yönde etkiler. Çinko yetersizliği: yorgunluk, iştahta azalma, görme zayıflığı (sarı nokta), şeker ya da prostat problemleri,  saç dökülmesi, tırnak üstünde küçük beyazlıklar, el parmaklarında ve ayaklarda soğukluk, çocuklar ve ergenlerde gelişme problemleri, iyileşmeyen yaralar, ishal (diyare) gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çinko yetersizliğine bağlı bu tür hastalıkların tedavisinde çinko takviyesi için kullanılır.

ZINVITAL 15 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ZINVITAL , çinko yetersizliği olan  hastalarda çinko düzeyinin yükseltilmesi amacıyla kullanılmaktadır.
 3. Uzun süre kullanılması bakır eksikliğine sebep olur.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. Kepekli ve lifli besinler (keten tohumu, buğday kepeği, tahıllar, baklagiller gibi), süt ürünleri ve kahve, çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür yiyecek ve içeceklerle (su dışında) birlikte kullanmayınız.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktor kontrolünde kullanılabilir.

ZINVITAL 15 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yemeklerden önce ya da sonra veya yemeklerle birlikte kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINVITAL 15 mg/5 ml Şurup
Sırasıyla Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mineraller, Diğer Mineraller, Çinko ve Çinko sülfat olarak sınıflandırılmış şekilde, A12CB01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ZİNVİTAL Şurup, Adeka İlaç Sanayi firmasının ürünüdür.
ZİNVİTAL Şurup için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri aşağıdadır.(Endikeleri, ZİNVİTAL ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi ZİNVİTAL hakkında bilinmesi gereken hususları içerir.)

ZİNVİTAL Şurup kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
ZİNVİTAL Şurup kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

ZİNVİTAL Şurup kısa ürün bilgisi
ZİNVİTAL Şurup kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*